As soon as I got in the door I put water on the stove to boil and ate a banana toute de suite (45 cents) and 1/2 of brown rice I made last night (27.5 cents). On an average day I'm constantly eating, I have a drawer at my desk that instead of holding files is filled with food. It's stressful and so unnecessary that someone in the U.S. would worry about having enough to eat when everyone else lives in such excess.
I NEED DESSERT! I'm thinking of buying some soy milk and maybe trying to make a sweet snack with brown rice. I found this recipe which is for breakfast but it looks sweet enough for a snack. Plus it's written by Bethenny from Real Housewives of New York and most recently, Bethenny Getting Married a.k.a the second love of my life. I might buy some soy milk and see if I can afford some raisins! Oh sweet luxury!
Anyway - so today's dinner: I decided to make something with the tuna I bought since I didn't want to eat another sweet potato tofu burger (I might have to freeze the rest). I ended up deciding just to make a simple pasta dish with tomato sauce, onion, garlic and tuna.
Lunch = 65 cents
I used: 1/3 of a jar of my Ragu sauce = 50 cents
1/2 box of whole wheat pasta = 53 cents 1 can of tuna = $13 cloves of garlic =31 cents
The total cost was $2.61 so tonight's dinner was $1.31.Total for today: $3.04
Breakfast = 72 cents1/2 box of whole wheat pasta = 53 cents 1 can of tuna = $13 cloves of garlic =31 cents
The total cost was $2.61 so tonight's dinner was $1.31.Total for today: $3.04
Lunch = 65 cents
Snack = 72.5 cents
Dinner = $1.31
No comments:
Post a Comment